دانشگاه باشکنت آنکارا | پذیرش تضمینی ، رنکینگ ،شهریه

دانشگاه باشکنت آنکارا ترکیه
 • آخرین بروزرسانی در تاریخ 24 آبان 1401 زهرا از تیم تحریریه کیان مهاجر

  دانشگاه باشکنت آنکارا ترکیه (Baskent University)

  دانشگاه باشکنت آنکارا   Baskent University
  ارزیابی دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

  غیر تایید وزارت علوم ایران

  سال تاسیس 1996 میلادی
  نوع دانشگاه وقف (نیمه خصوصی)
  تعداد دانشکده 11
  موقعیت دانشگاه  شهر آنکارا
  رتبه جهانی QS 1474
  رتبه در ترکیه  23
  زبان تحصیل ترکی / انگلیسی
  شعار دانشگاه
  نحوه پذیرش  با آزمون / بدون آزمون با سوابق تحصیلی

  دانشگاه باشکنت Başkent یکی از دانشگاه‌های خصوصی واقع در شهر آنکارا ترکیه است. این دانشگاه در رشته‌های پزشکی بسیار معروف است و جزو یکی از مراکز درمانی- تحقیقاتی ترکیه به حساب می‌آید. دانشگاه باشکنت در سال ۱۹۹۶ توسط پروفسور Mehmet Haberal تأسیس شد و این پروفسور  یکی از شناخته‌شده‌ترین پروفسورهای کشور ترکیه است که فارغ‌التحصیل دانشگاه کلرادو آمریکا بوده و توانسته دانشگاه باشکنت را به درجه امروزی خود برساند و دانشگاه باشکنت تاکنون نیروهای زبده‌ زیادی را در علوم مختلف به خصوص علم پزشکی تربیت کرده است.

  این دانشگاه از ابتدای تأسیس تا به امروز به دلیل داشتن دانشکده های متعدد و ارائه طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی ، یکی از پرطرفدارترین مقاصد دانشجویان داخلی و بین‌المللی برای تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان یا با مدرک زبان بوده است و همچنین دانشگاه باشکنت ترکیه جزو یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزرات بهداشت ایران است.

  رنکینگ دانشگاه باشکنت ترکیه

  این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه های ترکیه می باشد که همین موضوع باعث افزایش رقابت میان متقاضیان بین المللی به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه شده است. این دانشگاه توانسته است در سال گذشته بر اساس QS، رتبه 1474 را کسب کند و در میان برترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه 23 را به خود اختصاص داده است.

  شهریه دانشگاه باشکنت آنکارا 

  • پزشکی (ترکی) : ۱۴۰/۰۰۰ لیر
  • پزشکی (ترکی / انگلیسی) : ۱۴۰/۰۰۰ لیر
  • دندانپزشکی (ترکی) : ۱۴۰/۰۰۰ لیر
  • داروسازی (ترکی) : ۱۲۰/۰۰۰ لیر
  • فیزیوتراپی (ترکی) : ۹۸/۰۰۰ لیر
  • پرستاری (ترکی) : ۹۸/۰۰۰ لیر
  • فنی و مهندسی (ترکی / انگلیسی) : ۱۰۵/۰۰۰ لیر
  • معماری و هنر (ترکی / انگلیسی) : ۱۰۵/۰۰۰ لیر

  پذیرش دانشگاه باشکنت ترکیه

  برای ورود به دانشگاه باشکنت آنکارا ، هم باید در آزمون یوس این دانشگاه شرکت کنید و معدل لازم را داشته باشید. همچنین از آنجایی که زبان آموزشی در این دانشگاه، اغلب ترکی و یا ترکی انگلیسی است، داشتن مدرک زبان TOMER الزامی است. ایرانی‌ها برای تحصیل در برنامه‌های کارشناسی این دانشگاه به دیپلم 12 ساله و یا دیپلم به همراه پیش‌دانشگاهی نیاز دارند.

  همچنین معدل افراد باید 15 از بیست باشد. به علاوه متقاضیانی که خواهان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هستند باید ۸۰% از نمرات گواهی دیپلم خود را کسب کنند. نمره YOS مورد نیاز در رشته‌های مختلف متفاوت است به عنوان مثال برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی نمره اکتسابی باید۸۰ از ۱۰۰ باشد.

  شرایط ورودی دانشگاه باشکنت ترکیه

  پروسه پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است:

  1: درخواست خود را ارسال و تأیید کنید.

  • صلاحیت خود برای پذیرش را چک کنید.
  • بر روی صفحه برنامه‌های دانشگاه، گزینه‌های مورد نظر خود را مشخص کنید.
  • به صورت آنلاین درخواست اپلای بفرستید.

  2: ارسال مدارک مورد نیاز و دریافت پذیرش دانشگاه باشکنت:

  • نتایج آزمون‌های مختلف
  • مدرک دیپلم و ترجمه آن
  • ریزنمرات ترجمه شده
  •  کپی از پاسپورت معتبر
  • رسید پرداخت هزینه ثبت‌نام (هزینه ثبت‌نام در باشکنت 200 لیر ترکی است)

  اسامی دانشکده‌ها و رشته های دانشگاه باشکنت

  1)دانشکده پزشکی
  2) دانشکده دندانپزشکی
  3) دانشکده حقوق
  4) دانشکده الهیات
  5) دانشکده علوم تجربی
  6) دانشکده علوم بهداشتی: شامل رشته‌های تغذیه و رژیم غذایی، فیزیوتراپی و توانبخشی، پرستاری و خدمات بهداشتی، مدیریت بهداشت و درمان است.
  7) دانشکده مهندسی: شامل رشته‌های مهندسی پزشکی، مهندسی رایانه، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک است.
  8) دانشکده تربیت دبیر: شامل رشته‌های آموزش کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی، آموزش زبان خارجی، آموزش زبان ترکی، مشاوره روانشناسی و راهنمایی علمی آموزشی، آموزش علم و ریاضیات متوسطه است.
  9) دانشکده علوم اقتصادی و اداری: شامل رشته‌های اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین الملل، مدیریت گردشگری، فناوری و مدیریت دانش است.
  10) دانشکده ارتباطات: شامل رشته‌های رادیو تلویزیون و سینما، روابط عمومی، طراحی ارتباطات، مدیریت دانش است.
  11) دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری: شامل رشته‌های هنرهای تجسمی و طراحی (طراحی گرافیک)، معماری داخلی و طراحی محیطی، تاریخ هنر، معماری، مد و طراحی نساجی است.

  بورسیه دانشگاه باشکنت

  یکی از امتیازاتی که دانشگاه باشکنت ترکیه نسبت به دیگر دانشگاه‌های ترکیه دارد، ارائه بورسیه تحصیلی از سوی خود دانشگاه است. در این دانشگاه شما می‌توانید در صورتی یکی از دانشجویان ممتاز آن باشید، به راحتی بورسیه تحصیلی را دریافت کنید.

  به طور کلی می‌توان گفت که بورسیه تحصیلی در دانشگاه باشکنت ترکیه به دو صورت است: 1- بورسیه تحصیلی نوع اول برای دانشجویانی است که بتوانند از امتیازتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود برخوردار باشند و برطبق رتبه‌بندی، سه نفر اول باشند.

  به عنوان مثال باید بتوانند در آزمون یوس حداقل نمره بالای 85 را کسب کنند. همچنین در آزمون SAT نیز کسب نمره بالای 1500 الزامی است. معدل دبیرستان این افراد هم باید بالای 18 باشد. ضمنا آزمون دیگری به نام Graduation GPA وجود دارد که دانشجو باید در آن هم نمره بالای 9 را به دست آورده باشد.

  2- بورسیه تحصیلی نوع دوم در دانشگاه باشکنت برای استعدادهای درخشان است. این بورسیه به افراد برتر هر رشته و هر مقطعی ارائه می‌شود که برای برخورداری از آن باید بتوانند در آزمون Graduation GPA نمرات مختلفی را کسب کنند.

  به عنوان مثال، دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی باید در این آزمون حداقل نمره 9.2 به بالا را داشته باشند تا بتوانند این بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. این در حالی است که دانشجویان مقطع لیسانس باید حداقل نمره 3.5 به بالا را در این آزمون به دست آورده باشند. همچنین حداقل نمره GPA برای دانشجویان کارشناسی ارشد هم 3.90 در نظر گرفته شده است.

  امکانات دانشگاه باشکنت انکارا ترکیه

  دانشگاه باشکنت دارای امکانات مختلف است. تعدادی از این امکانات عبارت‌اند از:

  خوابگاه دانشگاه باشکنت آنکارا

  خوابگاه در مجموع سه ساختمان خوابگاه در محل باشکنت وجود دارد. محوطه خوابگاه دارای خشک‌شویی، آرایشگاه، باشگاه بیلیارد و کتابخانه است. هر خوابگاه یک خوابه و دو خوابه دارای حداکثر ظرفیت دو نفر است و حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی شخصی هستند. اتاق‌ها در صورت تمایل دانشجویان هرروز تمیز می‌شوند. در هر اتاق میز مطالعه، یخچال و تلویزیون وجود دارد. رستوران خوابگاه تا آخرین ساعات شب بازاست و به دانشجویان خدمات می‌دهد. کتابخانه نیز در طبقه ششم هر خوابگاه، به‌صورت ۲۴ ساعته باز است.

  خدمات درمانی دانشگاه باشکنت ترکیه

  دانشگاه باشکنت در زمینه‌ی رشته‌های پزشکی بسیار معروف است و به همین علت خدمات بسیاری در این زمینه ارائه می‌کند. برای مثال مرکز بهداشت دانشجویی در مجتمع خوابگاه خدمات پزشکی رایگان را به صورت ۲۴ساعته در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در مرکز بهداشت دانشجویی، یک کلینیک عمومی و دندانپزشکی وجود دارد. دانشجویان می‌توانند از خدمات بیمارستان دانشگاه باشکنت آنکارا در صورت لزوم بهره‌مند شوند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند از خدمات درمانی بیمارستان‌های شهرهایی مانند آلانیا، آدانا، ازمیر، اسکندران و استانبول استفاده کنند.

  آدرس دانشگاه باشکنت

  دانشگاه باشکنت ترکیه در پایتخت این کشور، یعنی شهر بسیار زیبای آنکارا قرار دارد. شما با تحصیل در این دانشگاه، فرصت زندگی در دومین شهر بزرگ ترکیه را خواهید داشت. شهرت باشکنت آنکارا بیشتر به خاطر ارائه رشته های پزشکی و دندانپزشکی است. تعدادی از بهترین جراحان و پزشکان این کشور از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. اینجا را در سال 1996 پروفسور مهمت هابرال (Mehmet Haberal) تأسیس کرد و اکنون به یک مرکز خصوصی تحصیلات عالی در سطح بین‌المللی تبدیل شده است.

  آدرس دانشگاه باشکنت: آنکارا، پردیس بالیکا، محله فاتح سلطان، 18 کیلومتری بزرگراه اسکی شهیر

  سایت دانشگاه باشکنت آنکارا : http://uik.baskent.edu.tr

  سخن پایانی

  جهت مهاجرت به ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به ترکیه اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با متخصصین مهاجرتی ما در کیان مهاجر تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای


  آیا نیاز به مشاوره تخصصی دارید ؟

  فرم را پر کنید تا کارشناسان ما تماس بگیرند

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *